Serwis oświetleniowy

Światło naturalne, a dzienny cykl pracy człowieka

Sztuczne światło jest coraz bardziej rozwijane. Nie mamy tu na myśli jedynie samej ekonomi technologii, gdyż nad tym prace trwają ze względu na pobudki czysto ekologiczne. Chodzi o wpływ oświetlenia na organizm człowieka, a zwłaszcza zmysł wzroku (choć nie tylko!). Sztuczne światło, jak można się domyślić, może być lepszej i gorszej jakości i to właśnie jest przedmiotem badań i kierunkiem, w którym chcą się rozwijać firmy produkujące żarówki.

Dzienny cykl pracy człowieka zaczyna się od momentu wstania z łóżka, czyli o poranku. Aktywność ta regulowana jest przez światło naturalne, które dzięki stopniowym zmianom w nasyceniu barw swojego widma, podpowiada naszemu ciału, na co zbliża się czas. W jaki sposób się to odbywa?

Nasycenie widma kolorem niebieskim powoduje wzmocnienie koncentracji i przygotowanie do większego wysiłku umysłowego. Ciepły kolor żółty oraz odcienie pomarańczu sprawiają zaś, że odbieramy podświadome sygnały o zbliżającej się porze relaksu, czego wynikiem jest słabsza koncentracja oraz spadek efektywności.

Jak nietrudno się domyślić, niebieski kolor dominuje od rana do południa, by następnie powoli ustępować cieplejszym i „rezleniwiającym” nasze ciało i umysł barwom. Cykl ten jednak nie jest stały i zależy np. od pory roku – dlatego tak istotne jest oświetlenie sztuczne, by w razie konieczności zniwelować wszelki dysonans oświetleniowy i zapewnić pracownikowi odpowiednie warunki do wykonywania zadań.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.