Serwis oświetleniowy

Jak prawidłowo oświetlić miejsce pracy?

Miejsce pracy to przestrzeń (ogólnie rzecz ujmując, gdyż wiadomo, że niejednokrotnie zmieniamy je w ciągu naszego życia), w której spędzamy masę czasu, gdyż najczęściej aż 1/3 czasu całej doby, z przerwą na weekendowe lenistwo. Jest to również przestrzeń, gdzie efektywność liczy się najbardziej, więc niczym w fabryce Forda warto pracować nad jej podnoszeniem. Co ciekawe jedną z metod wpływu na wyniki naszych codziennych zadań zawodowych, jest… światło.

Jeśli jest właściwe czujemy się bardziej komfortowo i szybciej przychodzą nam nawet najbardziej skomplikowane procesy myślowe. Stajemy się dokładniejsi, mamy lepsze samopoczucie oraz oczywiście o wiele wolniej się męczymy. Co jednak, gdy tego światła brakuje? Jakie są konsekwencje złego oświetlenia miejsca pracy? Co prawda stanowisko produkcyjne rządzi się innymi prawami niż biurowe, jednak skutki mogą być w ich przypadku bardzo podobne.

Weryfikację stanu faktycznego zawsze przeprowadza rzeczywistość, jednak chaotyczny projekt lub taki, który dalece odbiega od norm BHP, nigdy nie będą w stanie dać pracownikowi warunków, których potrzebuje. Zamiast tego zatrudniona osoba odczuje skutki złego oświetlenia, a są to przede wszystkim takie symptomy jak:
– szybki spadek koncentracji,
– biologiczne zaburzenia funkcji organizmu (zmęczone oczy, apatia, suche oczy, czy też obniżenie ostrości widzenia),
– gorsze samopoczucie i obniżenie motywacji do pracy,
– spadek jakości pracy determinowany przez obniżenie progu rzetelności wykonywanego zadania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.