Specyfika pracy biurowej oraz zapewnienie pracownikowi komfortu, gdy spędza za biurkiem kilka godzin dziennie, to wcale nie taka łatwa sprawa. Wpływ na wygodę ma tu wiele czynników – od aranżacji wnętrza, przez wybór mebli biurowych i fotela, a kończąc oczywiście na odpowiednim oświetleniu dostosowanym do warunków pracy przy komputerze. Ten ostatni punkt spędza najwięcej snu z powiek pracownikom biurowym, gdyż to jego brak lub niedostatek najbardziej odczuwa taka osoba.
Złe oświetlenie może powodować apatię, gorszą koncentrację, obniżenie efektywności, a jeśli się przedłuża, to niewykluczone, że taka osoba może zacząć odczuwać szybsze zmęczenie, a nawet zaobserwować narastające pogarszanie się wzroku. Z uwagi na konieczność poprawy warunków oraz wielkość problemu, większość firm wybiera na swoje biura powierzchnie dobrze oświetlone światłem naturalnym, które jest najbardziej przyjazne dla naszych oczu i doskonale reguluje cykl dzienny pracy.
W zimie jednak dzień jest krótki, a też nie każdy pracownik ma szansę pracować w oszklonym biurowcu, czy pokoju z dużymi oknami, dlatego jesteśmy zmuszeni posiłkować się sztucznym światłem. Jakie będzie jednak w tym wypadku najlepsze? Grunt to zadbać o następujące niuanse:
– wybierzmy zimne źródło światła o dużym nasyceniu widma kolorem niebieskim,
– skuteczność warto łączyć z ekonomią, dlatego niech długie działanie będzie poparte niskim zużyciem energii,
– wybór oświetlenia o odpowiedniej mocy, które dokładnie oświetli nam biurko i komputer, ale nie będzie raziło podczas pracy,
– technologię LED (świetlówki i halogeny też mogą zdać tu egzamin, jednak nie dorównają one technologii diod LED).
Dodaj komentarz